Jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla swoich pracowników. Znasz zagrożenia dla bezpieczeństwa w swoim sektorze, a także środki, które możesz podjąć, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom.

CO TO JEST OSOBISTE WYPOSAŻENIE OCHRONNE 

Środki ochrony osobistej oznaczają środki ochrony osobistej lub sprzęt, którego używasz w celu zagwarantowania (także własnego) bezpieczeństwa.

Używaj je zawsze i wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Przestrzegaj instrukcji użytkowania, utrzymuj je dobrze i regularnie sprawdzaj, czy nadal zapewniają wystarczającą ochronę. 

Ale kiedy używać jakiego rodzaju ochrony?

Te 7 wskazówek pomoże Ci w drodze.

1. BEZPIECZEŃSTWO GŁOWY

Noszenie kasku zapewnia ochronę i zapobiega urazom głowy. Wybierz mocny kask dostosowany do warunków pracy. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć wiele eleganckich wzorów i możesz wybrać dodatkowe opcje, takie jak regulowana uprząż wewnętrzna i wygodne paski.

2. CHROŃ SWOJE OCZY

Oczy są najbardziej złożonymi i kruchymi częściami naszego ciała. Każdego dnia ponad 600 osób na całym świecie doznaje urazów oczu podczas pracy. Dzięki dobrej parze okularów ochronnych można uniknąć tych obrażeń. 

Czy stykasz się z jasnym światłem lub promieniowaniem podczerwonym? Wtedy okulary spawalnicze lub osłona zapewniają idealną ochronę!

3. OCHRONA SŁUCHU

Czy pracujesz w środowisku o wysokim poziomie dźwięku? W takim przypadku bardzo ważne jest rozważenie ochrony słuchu. Zatyczki do uszu są bardzo wygodne, ale nauszniki są wygodne podczas pracy, ponieważ można je szybko założyć lub zdjąć.

4.OCHRONA DRÓG ODDECHOWYCH

Noszenie maski w pracy nie jest luksusem, zdecydowanie nie w przypadku kontaktu z niebezpiecznymi materiałami. 15% pracowników w UE wdycha opary, dym, proszek lub inne podczas wykonywania swojej pracy. Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę przed drobnym pyłem i innymi niebezpiecznymi cząstkami. Jeśli materiały są naprawdę toksyczne, użyj maski pełnotwarzowej . Przylega ciasno do twarzy, chroniąc nos i usta przed szkodliwym zanieczyszczeniem.

5. CHROŃ SWOJE RĘCE ODPOWIEDNIMI RĘKAWICZKAMI

Ręce i palce są często ranione, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je chronić. W zależności od sektora, w którym pracujesz, możesz wybrać rękawice do różnych zastosowań :

  •       ochrona przed wibracjami
  •       ochrona przed cięciami ostrymi materiałami
  •       ochrona przed zimnem lub gorącem
  •       ochrona przed zagrożeniami bakteriologicznymi
  •       ochrona przed rozpryskami rozcieńczonych chemikaliów.

6. OCHRONA STÓP

Nawet twoje stopy potrzebują solidnej ochrony. Obuwie ochronne i buty robocze są idealnym rozwiązaniem do ochrony stóp przed ciężarami i innymi zagrożeniami. Przeciwpoślizgowa podeszwa jest przydatna podczas pracy w wilgotnym środowisku. Pamiętaj, że16,2% wszystkich wypadków przy pracy są spowodowane potknięciem lub poślizgnięciem. Na śliskich powierzchniach, takich jak śnieg i lód, zaleca się pazury do butów . 

Specjalne skarpety mogą zapewnić dodatkowy komfort podczas użytkowania obuwia roboczego.

7. ZAŁÓŻ ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ ROBOCZĄ

Zapobieganie wypadkom ma kluczowe znaczenie w zatłoczonym warsztacie. Dlatego dobra widoczność w pracy jest koniecznością: kurtka i spodnie wykonane z mocnej tkaniny mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom. Podobnie jak ochrona dłoni, istnieją wersje do różnych zastosowań.

Do tego należy być widocznym! Dlatego odzież roboczaz paskami refleksyjnymi lub kamizelka odblaskowapomoże zauważyć Cię w niesprzyjających warunkach pracy.

NAJGORSZY SCENARIUSZ

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Sprytną rzeczą jest być przygotowanym na najgorsze. Klasyczny apteczka to nie jest towar luksusowy, ale konieczność. Apteczka dla oczu może być również istotnym elementem pierwszej pomocy.