Co jest główną przyczyną zagrożeń związanych z wózkami widłowymi w miejscu pracy? Z badań wynika, że pracownicy czują się zmuszeni do szybkiej pracy.
To, co dyktuje ich działalność, to produkcja. Wszyscy są pod presją, a kiedy jesteś pod presją, zaczynają iść na skróty.
Skróty obejmują jazdę z zbyt dużym ładunkiem lub rozproszenie uwagi. Efektem końcowym może być uderzenie w stojak, uszkodzenie ściany lub produktu, a nawet zranienie współpracownika.
Jak pracodawcy reagują na te zdarzenia? Reakcje są krytyczne, ale ich konsekwencje często nie trafiają w sedno. Po incydencie powszechną postawą jest obwinianie jednostki i zaszczepianie dyscypliny. Kierowca wózka widłowego jest ponownie szkolony, ponownie testowany, a następnie ponownie wprowadzany do systemu. Ale pracodawcy nie potrafią zidentyfikować głównej przyczyny, która często nie wystarcza personelowi lub wózkom do zarządzania bieżącym obciążeniem.
Złożeniem tych problemów jest brak konserwacji i codziennych kontroli wózków, a także brak segregacji pojazdów od pieszych. Wózki powinny być regularnie kontrolowane, aby upewnić się, że są w dobrym stanie, a pracodawcy powinni stworzyć wyznaczone przejścia dla pieszych.