Materiały budowlane są często szorstkie. Im grubsze i silniejsze są elementy ochrony dłoni, tym bezpieczniejsze w tym lepiej. Niestety takie przekonanie jest błędne. Ponieważ rękawice ochronne są zbyt grube lub zbyt sztywne dla konstrukcji, gdzie ręka musi dobrze "siedzieć", cierpi wtedy zręczność użytkowników. Ponadto takie rękawice są mało wygodne. Ergonomia i bezpieczeństwo nie muszą być dziś sprzecznością. Opieramy się współcześnie na triadzie zaawansowanych technologicznie materiałów, pasującej innowacji i odpowiedniego kroju.

Dla pracowników na placach budowy ważna jest naturalna elastyczność rąk w pracy. Grube materiały lub kiepskie dopasowanie psują dla nich dzień pracy w rękawicach ochronnych. Każdy, kto musi spawać rury w wykopach, pracować z podnośnikiem lub z rusztowania lub na bardzo ciasnych placach budowy, nie chce być ograniczany podczas zakładania rękawic ochronnych. Chociaż sztywny materiał niektórych rękawic ochronnych dla spawaczy jest bardzo odporny na wysokie temperatury, nie ma miejsca na precyzyjne ruchy. W temperaturach zimowych jest podobnie: operator żurawia, który steruje maszynami za pomocą pilota, ma wybór między ciepłymi palcami w grubych rękawiczkach lub marznącymi palcami ale za to precyzyjne ruchy. Oba powodują mniejszą kontrolę nad małymi dźwigniami i przyciskami. Jedyna alternatywa to ciągłe, a zatem czasochłonne zakładanie i zdejmowanie grubych rękawic.

W takich warunkach pracownicy mają pokusę całkowitego powstrzymania się od ochrony rąk. Zwiększa to ryzyko obrażeń. Dni nieobecności pracowników ponoszą koszty dla ich pracodawców, a także potencjalnie delikatna kwestia ochrony ubezpieczeniowej.

Tymczasem można skupić się na człowieku, aby zwiększyć sprawność użytkownika podczas pracy: poprzez dostosowanie ergonomicznych rękawic do struktury dłoni i ich naturalnego funkcjonowania nie wpływa na to, jednocześnie zmniejsza ryzyko wypadków. Z jednej strony, ponieważ rękawica jest wtedy chętnie noszona, a zatem może spełniać jedynie funkcję ochronną. Z drugiej strony, ponieważ materiały robocze i narzędzia są lepsze w takich rękawicach w dłoni.

Odkrycie, że połączenie zaawansowanych technologicznie materiałów, pasujących innowacji i odpowiedniego kroju może rozwiązać rzekomy kontrast między ergonomią a bezpieczeństwem. Oprócz zastosowania włókien syntetycznych o właściwościach wielofunkcyjnych, nowe możliwości techniczne pozwalają na indywidualne dopasowania, które optymalnie dopasowują się do kształtu dłoni użytkownika. Ponadto dzięki nowoczesnym rękawicom ochronnym stosowane są specjalne nacięcia, a komfort noszenia i zręczność znacznie się zwiększają.

Materiały z jakich obecnie produkuje się rękawice to m.in.: Nomex chroni przed ciepłem, Thinsulate przed zimnem, Kevlar przed cięciami i ciepłem kontaktowym oraz polietylen o wysokiej gęstości, tak zwane włókna HDPE, chronią przed ostrymi przedmiotami. Włókna Coolmax zapewniają dodatkowe oddychające i miękkie rękawiczki, które odprowadzają wilgoć i utrzymują suche ręce na dłuższą metę. Poszczególne rodzaje tkanin można również łączyć ze sobą i częściowo przetwarzać za pomocą substancji naturalnych. Skórzane rękawiczki z wewnętrzną rękawicą z dzianiny z Kevlaru stają się rękawicami ochronnymi spawacza. Możliwości łączenia materiałów są prawie tak różne, jak mogą być place budowy.

Badania laboratoryjne dostarczyły danych na temat aktualnego stosunku obwodu dłoni do długości palca, obwodu palca, a nawet trójwymiarowej informacji o kształcie. Pozwala to na większy stopień dopasowania kroju rękawic. Jednakże, ponieważ nie wszystkie materiały mogą się dostosować, zwłaszcza w obszarze wrażliwym między palcami, stosuje się tam tak zwane cięcie warstwowe. Warstwa jest wkładką kształtującą materiał między palcami, co umożliwia optymalne dopasowanie rękawicy do ergonomii dłoni. Ponadto wewnętrzne powierzchnie rękawic naśladują linie i połączenia dłoni. Oba zwiększają odporność na chwyt podczas przenoszenia materiałów i narzędzi.

Obecna technika umożliwia wytwarzanie rękawic ochronnych z optymalnym dopasowaniem i ergonomią. Dzięki temu pracownicy na budowach mogą stawić czoła wyzwaniom w bardziej zrelaksowany sposób - dobrze chronieni przed ciepłem i zimnymi, ostrymi lub spiczastymi przedmiotami, ciesząc się jednocześnie wysokim komfortem noszenia.