W dzisiejszych czasach powszechną tendencją jest dokładanie przez pracodawców wszelkich możliwych starań, aby maksymalnie zredukować wydatki własne. Niestety często odbywa się to kosztem nie tylko jakości wytwarzanego towaru, ale także warunkami stwarzanymi zatrudnionym osobom, które nie dość, że niekiedy nie mogą liczyć już na optymalną umowę oraz pełen pakiet socjalny, to jeszcze zmuszani są do podpisywania zaświadczeń o szkoleniach BHP, których nigdy nie odbyli. Zachowanie takie jest skrajnie nieodpowiedzialne, a w razie jego wykrycia przez Państwową Inspekcję Pracy zakład poniesie poważne konsekwencje.
Zacząć od właścicieli
Zanim zorganizowane zostaną kursy BHP dla personelu, należałoby przeprowadzić akcję uświadamiającą dobitnie wszystkim pracodawcom, czym w rzeczywistości grozi oszczędzanie na tym polu. Instytucje, które świadczą usługi BHP dla średnich i dużych firm wielokrotnie narzekają na to, że przedmiot ten jest traktowany po prostu jako zbędny wydatek, który trzeba ponieść ze względu na bezmyślne przepisy. Do takich osób trudno dotrzeć samymi argumentami słownymi, należałoby im więc w praktyce demonstrować, jak tragiczne są skutki wynikających z niewiedzy oraz niekompetencji wypadków przy pracy.
Surowe kary
W razie dopuszczenia do wypadku konieczne jest jednak odpowiednie postępowanie, które wykluczy możliwość lekceważenia przepisów BHP w przyszłości. Nieodpowiedzialny pracodawca musi nie tylko ponieść karę finansową na rzecz poszkodowanego pracownika, ale również zostaną mu postawione zarzuty natury karnej.